Cena bitcoinu vystřelila za poslední rok na více než dvojnásobek a pokořila nové historické maximum, což logicky opět dostává svět kryptoměn do hledáčku médií i drobných investorů lačnících po vysokých ziscích. Jaké jsou důvody tohoto vývoje a která zásadní událost čeká bitcoin v letošním roce?
Nevídaný příliv kapitálu do spotových ETF
Povolení spuštění burzovně obchodovaných fondů (ETF) ve Spojených státech bylo očekávanou událostí, které se regulátor dlouho bránil, a to hlavně z důvodu rizika manipulace s cenou bitcoinu či problémům týkajícím se bezpečné úschovy kryptoměn. Protlačit schválení tohoto produktu se nakonec podařilo společnosti Grayscale, která do té doby provozovala uzavřený fond Grayscale Bitcoin Trust, ten se následně přeměnil na ETF. S ním vstoupila na trh desítka dalších fondů od světových správců jako například BlackRock, Fidelity, Invesco či Ark Invest.
Zatímco Grayscale si i po přechodu na spotové ETF udržuje poměrně vysoké poplatky na úrovni 1,5 % ročně, jeho konkurenti jsou podstatně levnější, což vede k výraznému odlivu kapitálu do ostatních fondů. Největším spotovým ETF je však nadále Grayscale, který nyní drží 329 tis. BTC, následuje iShares Bitcoin Trust s 254 tis. mincemi. Důležitější je však fakt, že v rámci spotových ETF přibylo od jejich schválení počátkem roku 2024 přibližně 214 tis. bitcoinů, což je více než 1 % doposud vytěžených mincí. Nyní tak fondy tohoto typu drží 833 tis. BTC, tedy cirka 4 % celkové tržní kapitalizace.
Obecně tak zájem o bitcoinová ETF ve Spojených státech předčil odhady. Díky produktům tohoto typu se k bitcoinu otevřela jednoduchá cesta celé řadě tradičních investorů, kteří nechtějí hlouběji pronikat do světa kryptoměn a jejich cílem je pouze spekulovat na růst ceny. Spotová ETF přinesla velké usnadnění i institucionálním investorům, pro které je problematické držet bitcoin napřímo.
Ačkoliv tyto nedávno schválené fondy nejsou jednoduše dostupné drobným investorům z EU, je možné nakoupit produkty typu ETN, které fungují na podobném principu. Konkrétně se jedná o dluhové cenné papíry, které jsou však zpravidla zajištěny držbou bitcoinů v odpovídajícím objemu. Příkladem může být Invesco Physical Bitcoin kopírující cenu nejznámější kryptoměny s nákladovostí 0,4 % ročně. Pro tuzemského investora je hlavní výhodou nákupu takového produktu oproti přímé investici možnost aplikovat 3letý časový test.
Halving se blíží
Dalším, i když spíše psychologickým, faktorem tlačícím cenu bitcoinu výše je blížící se halving, v jehož rámci dochází přibližně každé 4 roky ke snížení odměny těžařů za potvrzený blok transakcí na polovinu. V rámci nadcházejícího „půlení“, ke kterému pravděpodobně dojde 20. dubna, se tak sníží odměna za vytěžený blok ze současných 6,25 BTC na 3,125 BTC. V praxi díky tomu poklesne monetární inflace (tempo růstu počtu nových bitcoinů) ze současných 1,7 % na cirka 0,8 % ročně.
Historicky přitom platilo, že v 12měsících následujících po halvingu jsme byli svědky výrazného růstu ceny. Na druhou stranu je nutno si uvědomit, že jde o předem známou informaci, která by měla být do současné ceny již propsaná. Navíc každý další halving má výrazně menší vliv než ten předchozí vzhledem k tomu, že dopad na stranu nabídky se snižuje. O budoucí ceně tak bude rozhodovat celá řada dalších faktorů. Nicméně svět kryptoměn je místem, kde silnou roli hraje psychologie a emoce, díky čemuž by halving měl být pro cenu pozitivní. Spuštění bitcoinových ETF má však daleko větší vliv.
Bitcoin vzhledem k tržní kapitalizaci nelze přehlížet
V souvislosti s výrazným růstem ceny z poslední doby se tržní kapitalizace bitcoinu dostala na přibližně 1,3 bilionu USD, což je mimochodem podobná hodnota jako cena veškerého stříbra na světě. Tržní kapitalizací tak bitcoin převyšuje řadu největších akciových společností jako Meta, Berkshire Hathaway nebo TSMC. Pokud by se však měl stát globálně uznávaným uchovatelem hodnoty, cesta k dalšímu cenovému růstu je rozhodně otevřená. Vždyť celková tržní kapitalizace zlata aktuálně dosahuje 15,3 bilionu USD. Pokud by se měl bitcoin zlatu v tomto ohledu vyrovnat, musela by jeho cena vzrůst na přibližně 12násobek oproti současnosti, tedy na zhruba 800 000 USD. Je však nutno krotit optimismus, neboť toto je pro bitcoin skutečně ten nejlepší myslitelný scénář.
Kritika ze strany ECB
Ačkoliv vzhledem k současnému vývoji převládá okolo bitcoinu optimismus, nedávno si do něj výrazným způsobem „rýpla“ Evropská centrální banka. Podle zveřejněného článku totiž „tržní kapitalizace vyčísluje celkové společenské škody, které nastanou, až se domeček z karet zhroutí“. Bitcoin údajně selhal ve své snaze stát se globální decentralizovanou měnou, místo toho se používá k nelegálním transakcím, jeho cena je manipulovaná a není podle bankéřů vhodný jako prostředek směny ani jako investice.
Podle autorů článku je férová hodnota bitcoinu nulová, neboť na rozdíl od skutečných investičních aktiv negeneruje žádné cash flow jako akcie, nemovitosti či dluhopisy. Nedá se použít ani jako komodita k produkci užitných věcí, nepřináší sociální benefity ani subjektivní potěšení jako například umělecké předměty. Retailoví investoři jsou do bitcoinu podle ECB hnáni strachem z ujíždějícího vlaku (FOMO) a hrozí jim výrazná ztráta kapitálu. Těžba bitcoinu je zároveň spojená s významnými environmentálními škodami, neboť spotřeba elektřiny na udržení sítě je enormní.
Bitcoin má své místo na slunci
Ačkoliv na kritice bitcoinu rozhodně něco bude (například fakt, že ve vyspělých zemích jej skutečně lidé používají zejména ke spekulaci, nikoliv jako platební prostředek), jde o aktivum, které je svým způsobem unikátní. Umožňuje totiž necenzurovaně a do velké míry anonymně přenášet hodnotu napříč světem prostřednictvím decentralizované sítě. Zároveň při správném použití umožňuje držet majetek individuálně bez toho, aniž by o vlastnictví kdokoliv věděl.
Bitcoin sice negeneruje žádné cash flow a je postaven na víře uživatelů v jeho hodnotu, nicméně to stejné bychom mohli říci o fiat měnách jako je koruna, euro či dolar. Oproti nim má alespoň jasně danou měnovou politiku s definovanou maximální peněžní zásobou. Jeho vlastnosti jej tak předurčují k roli uchovatele hodnoty v podobě „digitálního zlata“.
Historie ukázala, že zařazení drobné expozice na bitcoin do portfolia zlepšuje jeho celkové vlastnosti a může dávat smysl. Vzhledem k současnému výraznému cenovému růstu a obecně vysoké volatilitě však nadále platí otřepaná fráze „investuj do bitcoinu jen tolik, kolik si můžeš dovolit ztratit“.
Autor: Josef Navráti, zdroj: eDOFinance